Sünnimärk

Kui sünnimärke/neevusi on palju, on soovitatav lasta neid sagedusega 1-2 korda aastas nahaarstil kontrollida (kaardistada), kuna risk haigestuda melanoomi on suurem kui neil, kel sünnimärke vähe.
Sünnimärgi tüübid

Sünnimärkide/neevuste kaardistamine võimaldab jälgida ajas võimalikke muutusi ja seetõttu pole vaja kõiki neist ära lõigata.

Nahakasvaja eemaldatakse, kui laik, sõlm või muu moodustis omab pahaloomulisusele viitavaid tunnuseid või on muutuste kogusumma piisav eemaldamiseks. Kasvajaid eemaldatakse ka mittemeditsiinilisel põhjusel ehk patsiendi soovil.


Seotud artiklid


Melanoom Sünnimärk
Kuigi meestel esineb nahavähki poole vähem kui naistel, sureb neid sellesse haigusse poole rohkem. Sest nad avastavad haiguse liiga hilja!
Melanoom Sünnimärk
Surmava melanoomi kohta on mitmeid eksitavaid müüte. Näiteks, et melanoom tekib alati sünnimärgist ja liigse päikesekahjustuse korral. Inimesed arvavad ka, et melanoomi eest kaitseb päikesekreem.
Melanoom Sünnimärk
Päikesekreem paraku pigem soodustab nahavähi teket, kuna inimesed, kes kasutavad päikesekaitsefaktoritega kreeme ei põle ära ja viibivad väga kaua aega UV-kiirguse käes. Nende kumulatiivne ehk elu jooksul kogutud doos on sel juhul väga kõrge ja seetõttu võidakse ühel hetkel nahavähki haigestuda.
Melanoom Sünnimärk
When used correctly, dermoscopy is an essential tool for helping clinicians in the diagnosis of skin diseases and the early detection of skin cancers.