Sagedasest kätepesust ja desinfitseerimisest

Sagedasest kätepesust ja desinfitseerimisest

Sagedase kätepesu ja desinfitseerimise tõttu pandeemia ajal on oht naha ärrituse, kuivuse,
lõhede ja ekseemi tekkeks. 
Ekseem tekib pikaajalise nõrga ärritaja toimel nagu vesi, pesuained ja desinfektsioonivahendid. Terve naha keskkond on veidi happeline, pH 5,5 aga seepide pH on aluseline ja võib ulatuda kuni 11. Ka on nahale ohtlikud happed, mille pH on alla 2. Aluselised seebijäägid pärast pesu kahjustavad naha kaitsvat lipiidkihti. Kui see ei taastu võib tekkida nahapõletik.

Käte pesu

Soovitav on mitte kasutada tükiseepi vaid pigem vedelseepe, kuna nende keskkond pole nii
aluseline. 
Oluline on asendada seebid õli baasil tehtud pesuainetega (dušiõlid, ideaalis pH 5.5). Kasutada lõhnaainevabasid pesuvahendeid ja leiget vett. Õli baasil tehtud pesuained seovad mustuse ja surnud naharakud ilma lipiidbarjääri kahjustamata. Sõrmused peaks eemaldama enne pesu, kuna sõrmuste alla jäävad nii mustus kui seebijäägid.

Desinfektsioon

Käte desinfektsioonil tuleks eelistada geele, kuna need ei kahjusta naha lipiidbarjääri sedavõrd kui alkohollahused. Eelistama peaks glütserooli sisaldavaid desinfektsioonigeele. Oluline on lasta geelil kuivada.

Käte kreemitamine

Pärast iga pesu tuleb kasutada baaskreeme. Baaskreemide kasutamine on oluline, need hoiavad ära veekao nahast ja nende kasutamine aitab nahka kaitsval lipiidkiht püsida. Teadupärast vesi ja õli ei segune. Selleks, et baaskreem jõuaks nahka, peab vee ja õli/vaha/rasvhapped galvaaniliselt siduma. Kas tegu on salvi, kreemi või losjooniga sõltub
sellest, milline on tootes vee ja rasvhappete/vahade/õli suhe.

Salvid sisaldavad kõige rohkem õli/vahasid ja rasvhappeid. Nad võivad tunduda rasvased, kuid on nahakuivuse ennetamiseks kõige efektiivsemad.

Losjoonid sisaldavad kõige vähem õlisid ja on seetõttu vähemefektiivsed, kreemid jäävad skaalal nende vahele.

Salve on soovitatav kasutada kuival ja põletikutunnusteta nahal, kreemid ja losjoonid sobivad turselisele ja juba põletikutunnustega nahale.

Nahakuivuse korral saab kanda baaskreeme kätele ka ööseks ja panna kätte puuvillased kindad. Baaskreemide kasutuskordade arv pole piiratud, kuid kui vajadus baaskreemi kasutuskordade järele ajas aina kasvab, on see märk, et vajate ravimit.

Nahapõletik sagedasest kätepesust ja desinfitseemisest
Nahapõletik sagedasest kätepesust ja desinfitseemisest